ZELLO RV46_GTW_N.MAROF_9A1CBB

ZELLO RV46_GTW_NOVI MAROF_9A1CBB
Hi,narode!
Jučer je u popodnevnim satima pušten u pogon Novomarovski GTW na 2m.
To i nije neka novost jer je taj sistem več radio ali zbog raznoraznih preinaka završio je na polici gdje je čekao na red za montažu.
Tko čeka taj se načeka i tu i tam dočeka,tak i to.
PRORADILO.
Kome nije jasno neka pita na 145.575MHz (-600)
Repetitor RV46 je spojen na Zello kanal te se takvi može koristiti preko ZELLO programa (kanala) i direktno preko radiouređaja,po želji i mogučnostima.
Sve primjedbe o kvaliteti ili kvantiteti primamo usmenim putem na samom sistemu.

Nadam se da će Vam između mnogih radioamaterskih “điđa” i ovaj sistem barem malo donjeti radioamaterske radosti i volje za javljanjem.

Štacije u ruke i udri……CQ..CQ..CQ…..
@9A1KK

Enter the formula for the antenna calculation

Own 5/8 Wave Vertical Antenna

5/8 valna antena sastoji se od okomitog radijatora koji se napaja u podnožju antene. Između antene i napojne linije mora se dodati neka vrsta odgovarajućeg uređaja ako je želite napajati koaksijalnim kablom. Dodavanje zavojnice u seriju s antenom na bazi jedna je od takvih metoda usklađivanja.

Pa zašto bi itko koristio 5/8 valnu antenu ako mora proći kroz sav taj dodatni posao? Na kraju krajeva, uzemljena antena pruža bolje podudaranje. Postoji par odgovora. Prvi je DOBITAK. Računalo pokazuje da antena (postavljena 1 stopu iznad tla) ima pojačanje od oko 1,5 dBd veće od pojačanja dipola (također postavljenog 1 stopu iznad tla).

Drugi razlog zašto biste mogli htjeti koristiti vertikalu vala 5/8 je postizanje nižeg kuta zračenja. Vršni kut zračenja poluvalne antene je 20 stupnjeva. Vidjet ćete da je kut zračenja 5/8 valne antene samo 16 stupnjeva, što je čini još boljom dx antenom.

Možda ste primijetili da se ovdje razvija obrazac. Četvrtvalna zemaljska antena ima dijagram zračenja koji proizvodi maksimalno pojačanje na oko 25 stupnjeva, a poluvalna antena spušta taj kut na 20 stupnjeva, a 5/8 valna antena dalje spušta taj kut na 16 stupnjeva. Dakle, zašto jednostavno ne produžiti antenu na jedan puni val? Pa, bilo bi lijepo da radi, ali nažalost valni uzorak počinje stvarati vrlo visoke kutove zračenja iznad 5/8 vala. Dakle, u ovoj smo točki postigli maksimalni dobitak, a daljnje proširenje antene samo smanjuje pojačanje tamo gdje želimo (niski kutovi). Naravno, ako ste zainteresirani za vrlo kratko preskakanje, produljenje antene će proizvesti lijepe dobitke preko dipola.

Sve duljine antena ovise o raznim čimbenicima. Neki od tih čimbenika su: visina iznad zemlje, promjer žice, obližnje strukture, učinci drugih antena u tom području, pa čak i vodljivost tla.

Ova stranica vam omogućuje izračunavanje duljine za 5/8 valnu antenu. Koristi standardnu formulu, 585/f (178,308/f za metriku) MHz za izračun duljine elemenata. Ako ste prije eksperimentirali s 5/8 valnim antenama i znate bolju formulu za svoj QTH, slobodno promijenite formulu kako vam odgovara. Ova formula je za žičanu antenu. Naravno, ako svoju antenu konstruirate od cijevi, ukupna duljina antene bit će kraća, na primjer, otkrio sam da se čini da 21,5 stopa daje maksimalni dobitak za frekvenciju od 28,5 MHz kada se koristi 1″ cijev. I 22,5 čini se da je stopa najbolja duljina za žicu na istoj frekvenciji. Budući da formula izračunava da je antena oko 2 stope kraća, svakako eksperimentirajte i možda dodajte malo svojoj konačnoj duljini.

—text preuzet sa https://www.qsl.net/w4sat/

NOVI antenski sistem na “Cifrekovom brijegu”

Nakon dugoočekivanih antenskih sistema,koji su naručeni prije nešto više od mjesec dana iz ODESE (UK),vjerovali ili ne,a nisu jeftini,stigle su antene.
Nakon kratkog dogovora napravljena je strategija postavljanja.
Od 5 sunčanih dana uhvatili smo jedini kišni i hladni dan,jer držali smo se one parole,ako se ključevi ne ljepe za ruke nije dobro za postavljanje antena.
Pošto svaki član kluba ima svoj zadatak,sve je bilo dogovoreno za 5min.
———-(O.O)—————–
9A1KK – ideja,nabava,sastavljanje i mjerenje,
9A3ZL – dizalica,financije,
9A3BJI / 9A7PSK – sastavljanje na zemlji,
9A9HI / 9A7PZI – nebeski radovi, montiranje na stupu,
—————-(O.O)——————-
Antenski sistemi postavljeni:
UHF-9A0DNM-2X upareni dipoli
VHF-9A0LNM-4X upareni dipoli
————(o.o)——————————
REZULTATI:
Fenomenalno,Čujnost znatno poboljšana,na mjestima i preko 20dB.

9A7BAD (Visoko)(5-9+20dB),
9A5AMH (Budinščina)(5-9+30dB),
9A7AVV (Kraljevec)(5-9+60dB),
9A7DAY (Samobor)(5-9dB)…. TESTING…TESTING…
—————————-(O.O)—————————-
30.12.2022. u 10 sati po srednjeeuropskom vremenu postavljena je dizalica,montažeri su se prihvatili,svako svojeg posla i u 12:00 sati sve je bilo gotovo,tj.namontirano,dizalica zapakirana,a radiooperatori prionuli testiranju.

I tako je pred sam kraj 2022. godine završen još jedan projek hvale vrijedan koji će Nam (nadam se) služiti za razbribrigu,a nedaj Bože i za moguče elementarne nepogode.

Izgled antenskog sistema možete vidjeti na linku ili u Galeriji slika.

U ime RK 9A1CBB zahvaljujem se ekipi na požrtvovnom radu u extremnim uvjetima,po kiši i suncu,jer bez njih i njihovog entuzijazma do realizacije (stisni mikrofon i pričaj) ne bi došlo.

x2 / x4

By @9A1KK